СТУДЕНТИ И НАСТАВНИЦИ ФДУ НА ПРАШКОМ КВАДРИЈЕНАЛУ
ПРАШКИ КВАДРИЈЕНАЛЕ СЦЕНСКОГ ДИЗАЈНА И СЦЕНСКОГ ПРОСТОРА (PQ 2023) је најзначајнија светска манифестација посвећена сценском дизајну и сценском простору. Репрезентација Србије је на овогодишњем издању учествовала са пројектима одабраним на јавним конкурсима, изложбама у националној и студентској категорији обједињеним темом “О нежности, сновима и одговорности” које су засноване на проблемском приступу и тематизацији рада. Обе изложбе су и додатно тематизоване, па је национална поставка била посвећена изузетним људима и/или њиховим радовима, док се студентска поставка, кроз интеракцију аутора са публиком бавила истраживањем простора снова, и будног, физичког простора, као два простора потенцијала. Специфичност оба рада огледа се и у успостављању активног односа према месту излагања – Прашкој тржници, у садржинском, значењском и просторном контексту.
Представници Србије освојили с две награде на Квадријеналу 2023. у Прагу - Награда за најмаштовитији концепт на студентској изложби за поставку „Сањарење/Daydreaming” и за активирање заједница на изложби земаља и региона тиму Муншајн пијано (Moonshine piano).
Факултет драмских уметности са поносом истиче да су и наставници и студенти били чланови креативног процеса припреме и реализације обе селекције. У оквиру студентске поставке аутори су били и студенти нашег факултета и то: Ружица Ристивојевић, студенткиња Катедре камере, Петра Петровић, студенткиња Катедре за снимање и дизан звука, Јана Баљак, студенткиња Катедре за снимање и дизајн звука, Александар Јовановић, студент Катедре позоришне режије; чланица менторског тима била је Маша Сеничић, студенткиња докторских студија Катедре за теорију драмских уметности, медија и културе и демонстратор на Катедри за теорију и историју док је члан кустоског тима био доцент на Катедри за снимање и дизајн звука Павле Динуловић.
Програму националне селекције ”Муншајн пиано” су својим учешћем, у по једном дану допринели и редовни професор Иван Меденица, као и целокупни ауторски тим студентске поставке.
Додатно, током трајања Прашког квадријенала, изложбу, као и факултет ДАМУ су посетили и студенти III године Катедре за менаџмент и продукцију позоришта, радија и културе, док је доценткиња ове катедре и продекан ФДУ др Јована Караулић учествовала у панелу Afterlife / Where do exhibitions go after they die? у оквиру програмске целине “PQ Talks”.
Факултет драмских уметности честита учесницима студентске и националне селекције, наставницима и студентима ФДУ али и целом тиму PQ Srbija на сјајним резултатима!
https://pq.cz/pq-2023-info/projects-2023/student-exhibition-pq/serbia-daydreaming/
https://pq.cz/pq-2023-info/projects-2023/exhibition-of-countries-and-regions/serbia-moonshine-piano/