Пројекти
Зелени ФДУ
"Зелени ФДУ" - Пројекат зелене трансформације Факултета драмских уметности
Факултет драмских уметности (ФДУ) реализује пројекат “Зелени ФДУ” с циљем трансформације радних процедура и увођења нове менаџмент филозофије у складу с еколошком одрживошћу и смањењем штетних емисија. Пројекат представља пионирски корак у правцу озелењавања рада факултета у области културе и уметности, усмерен на јачање свести, образовања и ангажовања стручне и шире јавности у правцу еколошког заокрета као одговора на климатске изазове.
Циљеви и активности пројекта
Кроз “Зелени ФДУ,” факултет спроводи бројне активности, укључујући изградњу соларне електране снаге 100 kW на крову ФДУ и постављање пунионице за батеријско напајање преносне аудиовизуелне опреме. Овим инфраструктурним решењима ФДУ смањује потрошњу електричне енергије из конвенционалних извора и доприноси смањењу емисија CO2, са очекиваним годишњим смањењем емисија од 190 тона.
Поред техничких унапређења, пројекат подразумева серију анимационих активности, попут радионица на тему “зелене агенде” и климатских промена, као и конкурсе за филмске и фотографске радове студената.
Иновације и утицај на заједницу – Зелена пунионица ФДУ
Вишак електричне енергије коју ће електрана ФДУ производити током 6 (пролећних/летњих) месеци омогућава отварање пунионице за батерије намењене локалним аудио визуелним продукцијским кућама које се баве продукцијом филмских, телевизијских и других ав садржаја. У филмској индустрији користе се пуњиве батерије за напајање различите врсте опреме (ЛЕД светла, рефлектори, ручне и бежичне светиљке итд.), која обезбедјује већу флексибилност и мобилност, смањује потребу за кабловима и омогућује снимање на локацијама које нису повезане с електричном мрежом. Овиме се смањује потрошња батерија и отпад, али пуни допринос такве праксе редуковању негативног утицаја ав индустрије на околину, смањивања емисија угљендиоксида и зависности о фосилним горивима, подразумева да се батерије пуне из обновљивих извора енергије.
С тим у вези, резултати студије Enviromental Impact on Film Production указују на значајан утицај филмске индустрије на животну средину (нпр. филмско остварење буџета од 1 милион евра просечно произведе 43 тоне CO2 или 52 пошумљених хектара), због чега продукцијске куће у оквиру глобалне старегије прилагођвања принципима Европског зеленог договора у пољу културе, у својим апликацијама за финансијску подршку све чешће имају обавезу задовољења еколошки одрживих принципа рада. Ова тема показала се као нарочито значајна и на прошлогодишњем филмском фестивалу у Берлину, у оквиру кога је организован Европски филмски форум - Toward a climate-neutral audiovisuals, где су сумиране тренутне позиције као и смернице за даље унапређење сектора у правцу декарбонизације и еколошке одрживости сектора. И инструменти фондовских политика у филмској индустрији данас захтевају пројектне активности које су у складу са наведеним приоритетима , те ЕУ фондови кроз које се се суфинансира значајан део домаће филмске и телевизијске продукције (попут Euroimages, Media - Kreativna Evropa), као један од примарних критеријума поставља управо поштовање и развој зелених пракси. С друге стране изостанак адекватне зелене инфраструлктуре домаће продукцијске куће смешта у незавидан положај одговарања успостављеним захтевима фондова, што указује на значај отварања Зелене пунионице ФДУ која нуди конкретну могућност продукцијским кућама напајања зеленом енергијом свих батерија које се користе током снимања, а уобичајено пуне неодрживим енергетским изворима.
Како се значај улоге културних и уметничких делатности у питањима климатске кризе не исцрпљује кроз ову тему, пројекат ће укључити и друге активности у форми радионица и округлих столова посвећених афирмацији и мапирању обавеза уметничких организација у правцу смањење емисија сопственог рада. У том смислу од нарочитог значаја биће репутациони, културни и социјални капитал ФДУ-а: партиципација у светским асоцијацијама и конзорцијумима које се баве овом темом, партнерство са релевантним домаћим и медјународним организацијама, мрежа алумнија, професора и сарадника. Ипак, као најзначајнији „капитал“ у овом смислу препознајемо студенте, као младе људе у процесу обликовања знања и ставова, који ће бити будући уметници, радници у култури, доносиоци одлука… У том смислу трансверзалну линију пројекта чини и „зелено оријентисан“ рад са студентима - кроз предавања, пројектну наставу, додатне едукативне и анимационе садржаје, те њихово проактивно учешће у зеленој трансформацији школе. Додатни подстрек студентима у контексту усмеравања њиховог будућег рада у правцу еколошки одговорних пракси, планиран је кроз спровођење Конкурса за најбољи студентски зелени филм.
“Зелени ФДУ” показује како културне институције могу допринети еколошким циљевима, служећи као модел и инспирација за друге образовне и културне установе, посебно високошколске институције у Србији.
Кроз овај пројекат, ФДУ поставља темеље за будуће еколошке пројекте и стратешке сарадње у домену зелене транзиције, позивајући на мултисекторску и мултидисциплинарну сарадњу за одрживију будућност.
Пројекат је реализован уз подршку програма подршке ЕУ за зелену агенду у Србији, УНДП, Министарства просвете РС, Министарства енргетике РС, Министарства за заштиту животне средине РС, Општине Нови Београд.