Zeleni FDU

"Zeleni FDU" - Projekat zelene transformacije Fakulteta dramskih umetnosti

Fakultet dramskih umetnosti (FDU) realizuje projekat “Zeleni FDU” s ciljem transformacije radnih procedura i uvođenja nove menadžment filozofije u skladu s ekološkom održivošću i smanjenjem štetnih emisija. Projekat predstavlja pionirski korak u pravcu ozelenjavanja rada fakulteta u oblasti kulture i umetnosti, usmeren na jačanje svesti, obrazovanja i angažovanja stručne i šire javnosti u pravcu ekološkog zaokreta kao odgovora na klimatske izazove.

 

Ciljevi i aktivnosti projekta

Kroz “Zeleni FDU,” fakultet sprovodi  brojne aktivnosti, uključujući izgradnju solarne elektrane snage 100 kW na krovu FDU i postavljanje punionice za baterijsko napajanje prenosne audiovizuelne opreme. Ovim infrastrukturnim rešenjima FDU smanjuje potrošnju električne energije iz konvencionalnih izvora i doprinosi smanjenju emisija CO2, sa očekivanim godišnjim smanjenjem emisija od 190 tona.

Pored tehničkih unapređenja, projekat podrazumeva seriju animacionih aktivnosti, poput radionica na temu “zelene agende” i klimatskih promena, kao i konkurse za filmske i fotografske radove studenata.

 

Inovacije i uticaj na zajednicu – Zelena punionica FDU

Višak električne energije koju će elektrana FDU proizvoditi tokom 6 (prolećnih/letnjih) meseci omogućava otvaranje punionice za baterije namenjene lokalnim audio vizuelnim produkcijskim kućama koje se bave produkcijom filmskih, televizijskih i drugih av sadržaja. U filmskoj industriji koriste se punjive baterije  za napajanje različite vrste opreme (LED svetla, reflektori, ručne i bežične svetiljke itd.), koja obezbedjuje veću fleksibilnost i mobilnost, smanjuje potrebu za kablovima i omogućuje snimanje na lokacijama koje nisu povezane s električnom mrežom. Ovime se smanjuje  potrošnja baterija i otpad, ali puni doprinos takve prakse redukovanju negativnog uticaja av industrije na okolinu, smanjivanja emisija ugljendioksida i zavisnosti o fosilnim gorivima, podrazumeva da se baterije pune iz obnovljivih izvora energije.

S tim u vezi, rezultati studije Enviromental Impact on Film Production ukazuju na značajan uticaj filmske industrije na životnu sredinu (npr. filmsko ostvarenje budžeta od 1 milion evra prosečno proizvede 43 tone CO2  ili 52 pošumljenih hektara), zbog čega produkcijske kuće u okviru globalne staregije prilagođvanja principima Evropskog zelenog dogovora u polju kulture, u svojim aplikacijama za finansijsku podršku sve češće imaju obavezu zadovoljenja ekološki održivih principa rada. Ova tema pokazala se kao naročito značajna i na  prošlogodišnjem filmskom festivalu u  Berlinu, u okviru koga je organizovan  Evropski filmski forum - Toward a climate-neutral audiovisuals, gde su sumirane trenutne pozicije kao i smernice za dalje unapređenje sektora u pravcu dekarbonizacije  i ekološke održivosti sektora. I instrumenti fondovskih politika u filmskoj industriji danas zahtevaju projektne aktivnosti koje su u skladu sa navedenim prioritetima , te EU fondovi kroz koje se se sufinansira značajan deo domaće filmske i televizijske produkcije (poput Euroimages, Media - Kreativna Evropa), kao jedan od primarnih kriterijuma postavlja upravo poštovanje i razvoj zelenih praksi. S druge strane izostanak adekvatne zelene infrastrulkture domaće produkcijske kuće smešta u nezavidan položaj odgovaranja uspostavljenim zahtevima fondova, što ukazuje na značaj otvaranja  Zelene punionice FDU koja nudi konkretnu mogućnost produkcijskim kućama napajanja zelenom energijom svih baterija koje se koriste tokom snimanja, a uobičajeno pune neodrživim energetskim izvorima.

Kako se značaj uloge kulturnih i umetničkih delatnosti u pitanjima klimatske krize ne iscrpljuje kroz ovu temu, projekat će uključiti i druge aktivnosti u formi radionica i okruglih stolova posvećenih afirmaciji i mapiranju obaveza umetničkih organizacija u pravcu smanjenje emisija sopstvenog rada. U tom smislu od naročitog značaja biće reputacioni, kulturni i socijalni kapital FDU-a: participacija u svetskim asocijacijama i konzorcijumima koje se bave ovom temom, partnerstvo sa relevantnim domaćim i medjunarodnim organizacijama, mreža alumnija, profesora i saradnika. Ipak, kao najznačajniji „kapital“ u ovom smislu prepoznajemo studente, kao mlade ljude u procesu oblikovanja znanja i stavova, koji će biti budući umetnici, radnici u kulturi, donosioci odluka… U tom smislu transverzalnu liniju projekta čini i „zeleno orijentisan“ rad sa studentima - kroz predavanja, projektnu nastavu, dodatne edukativne i animacione sadržaje, te njihovo proaktivno učešće  u zelenoj transformaciji škole. Dodatni podstrek studentima u kontekstu usmeravanja njihovog budućeg rada u pravcu ekološki odgovornih praksi,  planiran je kroz sprovođenje Konkursa za najbolji studentski zeleni film.  

“Zeleni FDU” pokazuje kako kulturne institucije mogu doprineti ekološkim ciljevima, služeći kao model i inspiracija za druge obrazovne i kulturne ustanove, posebno visokoškolske institucije u Srbiji.

Kroz ovaj projekat, FDU postavlja temelje za buduće ekološke projekte i strateške saradnje u domenu zelene tranzicije, pozivajući na multisektorsku i multidisciplinarnu saradnju za održiviju budućnost.

 

Projekat je realizovan uz podršku programa podrške EU za zelenu agendu u Srbiji, UNDP,  Ministarstva prosvete RS, Ministarstva enrgetike RS, Ministarstva za zaštitu životne sredine RS, Opštine Novi Beograd.