Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti

Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti je naučni časopis u izdanju Instituta za pozorište, film, radio i televiziju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Prvi broj Zbornika objavljen je 1997. godine uoči obeležavanja pedesetogodišnjice Fakulteta. Inicijativu prof. dr Petra Marjanovića, glavnog urednika prvog izdanja Zbornika, prof. dr Milene Dragićević Šešić, odgovorne urednice prvog izdanja i prof. dr Aleksandre Jovićević, direktorke Instituta za pozorište, film, radio i televiziju, podržala je dekanka FDU, prof. dr Ljiljana Mrkić Popović. Nakon nekoliko godina od izdavanja prvog broja, ustanovljena je dinamika izdavanja dve sveske godišnje.

Časopis se redovno polaže u Repozitorijum Narodne biblioteke Srbije, a naučni članci imaju UDK (univerzalna decimalna klasifikacija). Zbornik radova FDU se dostavlja Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, Biblioteci grada Beograda, Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković” u Beogradu, Biblioteci Matice Srpske u Novom Sadu. Zbornik radova FDU redovno dobijaju brojne zainteresovane ustanove kulture (biblioteke, pozorišta, muzeji, kulturni centri), a razmena se obavlja i sa srodnim institucijama i časopisima u zemlji, regionu i Evropi (Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Mađarska, Bugarska, Nemačka, Švajcarska i druge zemlje).

Standardne rubrike časopisa su Studije pozorišta i izvođenja, Studije filma i medija, Studije kulture i Prikazi, uz napomenu da su pojedini brojevi obuhvatali i tematske fokuse ili u celini bili posvećeni određenoj temi.

Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti dostupan je i na elektronskoj platformi, koja obuhvata celokupnu arhivu brojeva.

Odlukom nadležnih službi Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije časopisu Zbornik radova Fakulteta dramskih umetnosti dodeljena je kategorija časopisa od nacionalnog značaja (M51) u oblasti humanističkih nauka (srpski jezik i književnost).

Objavljivanje Zbornika radova Fakulteta dramskih umetnosti omogućava Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS.

Radovi se objavljuju na srpskom jeziku (ćirilično i latinično) i na stranim jezicima.

Rokovi za prijem radova su 1. mart odnosno 1. septembar. Radove možete poslati na adresu institutfdu@yahoo.com

Uputstvo autorima možete pogledati OVDE.