Biblioteka

Postanak Biblioteke Fakulteta dramskih umetnosti vezuje se za osnivanje Akademije za pozorišnu umetnost 1948. godine.

Osnovni način stvaranja fonda Biblioteke u početku bio je kupovina  knjiga i pretplata na časopise aktuelne za potrebe nastave.

Prva kupljena knjiga „Djela“ Marina Držića, prema bibliotečkoj Knjizi inventara datira iz 29. septembra 1949. godine.

Biblioteka raste, prateći razvoj Akademije i otvaranje novih odseka. To podrazumeva brzo i stručno popunjavanje fonda. Osim dramskih dela, nabavlja se literatura iz oblasti istorije i teorije pozorišta i drame, istorije i teorije filma, dikcije i tehnike glasa, muzike, baleta, plesa i scenskog pokreta, istorije i teorije umetnosti, istorije i teorije nauke i kulture, filmske i televizijske organizacije i ekonomije, filozofije, estetike i sociologije, teorije i prakse medija i masovnih komunikacija, kulturologije, a pre svega literatura vezana za praktični i kreativni rad u svim oblastima dramskih umetnosti.

Bibliotečka građa klasifikuje se stvaranjem dva ključna kataloga – alfabetskog i predmetnog kataloga za monografije, kao i za  periodiku. Osim ovih, vremenom su ustanovljeni i novi katalozi:  dramskih dela, scenarija, godišnjih radova studenata Dramaturgije, diplomskih radova za  svaku katedru FDU, katalog magistarskih i  doktorskih radova, specijalističkih i master radova.

Danas Biblioteka broji preko 40 000 knjiga, od čega je oko 4 000  studentskih radova. U okviru jedne prostorije od skoro dvesta metara kvadratnih smešten je celokupni knjižni fond i čitaonica sa 30 sedišta i 5 računara za korisnike sa stalnim pristupom akademskoj mreži.

Počev od 1995. godine Biblioteka prelazi na kompjutersku obradu podataka, a od     2017. uključena je u nacionalnu Virtualnu biblioteku  (COBISS SR). Do ove značajne promene došlo je zahvaljujući sredstvima dobijenim od strane Ministarstva kulture i informisanja RS na osnovu dva konkursa za finansiranje i sufinansiranje iz oblasti bibliotečko-informacione delatnosti. U 2017. realizovan je projekat „COBISS  u Biblioteci FDU“ i  u 2018. godini projekat „Unapređenje informaciono-tehničkih kapaciteta Biblioteke FDU u jubilarnoj 70. godini Fakulteta dramskih umetnosti“. Biblioteka FDU se adekvatno tehnički opremila za rad u sistemu COBISS SR i za stvaranje digitalnog repozitorijuma bibliotečke građe. Ovim je stvoren preduslov za unapređenje kvaliteta studija i obrazovanja, za unapređenje naučnog i istraživačkog rada, kao i stručno-umetničkog nastavnog i istraživačkog rada u oblasti pozorišta, filma, radija, televizije i interaktivnih medija.

Važan deo fonda Biblioteke i njene delatnosti odnosi se na čuvanje i obradu legata profesora Akademije – Huga Klajna (329 knjiga), Vladete Lukića (222 knjige), Mila Đukanovića (97), Mire Trailović (177 knjiga), Mate Miloševića (876 knjiga), Dušana Mihailovića (2124 knjiga) i Ognjenke Milićević (614 knjiga).

Osim legata, važno mesto u kompletiranju fonda čine i pokloni profesora Mirjane Miočinović, Borjane Prodanović, Ljubiše Đokića, Save Mrmka, Vjekoslava Afrića, Jovana Hristića, Dejana Kosanovića, Vladimira Jevtovića, Dejana Mijača i drugih, kao i pokloni kulturnih i javnih radnika, pozorišta, biblioteka, fakulteta, domaćih i stranih kulturnih centara.

Specifikum Biblioteke su neštampana (neobjavljena) dramska dela, tj. dramska dela u rukopisu, koje je Akademija dobijala od beogradskih pozorišta: Narodnog, Jugoslovenskog dramskog pozorišta i Ateljea 212.  Ova građa predmet je velikog interesovanja svih ljudi koji se bave pozorištem, a često se može naći samo u Biblioteci FDU.

Zalaganjem zaposlenih, prekucani su i digitalizovani stari, retki i nečitki dramski tekstovi, tako da su sada dostupni članovima Biblioteke i široj pozorišnoj javnosti.

Biblioteka nije samo dobijala knjige, već je i sama darodavac. Knjige su poklonjene Fakultetu umetnosti Univerziteta u Prištini, Akademiji umjetnosti u Banjaluci, Filozofskom fakultetu na Palama, Univerzitetskoj biblioteci u Kragujevcu, Fakultetu umetnosti u Nišu, Biblioteci manstira Hilandara, Narodnom univerzitetu u Trsteniku i bibliotekama širom Srbije.

Konstantna je saradnja Biblioteke sa matičnom Univerzitetskom bibliotekom ”Svetozar Marković” u Beogradu, sa Narodnom bibliotekom Srbije, sa fakultetskim i pozorišnim bibliotekama, sa Muzejom pozorišne umetnosti Srbije, Sterijinim pozorjem, Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka, Filmskim centrom Srbije, stranim kulturnim centrima i ostalim značajnim institucijama iz oblasti kulture i umetnosti.

U prostoru Biblioteke održavaju se i promocije knjiga profesora Fakulteta i postavljaju izložbe studenata.

Radno vreme je celodnevno, i sve vreme se radi sa čitaocima.

 

Rukovodilac Biblioteke

Dragica Bjekić

 

Bibliotekar

Tijana Obradović

 Samostalni knjižničar

Tatjana Jovanović

 

COBISS+: https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/search/advanced?ax&ti&kw&db=fdubg&mat=allmaterials

Tel: +381 11 3132 687

Tel: +381 11 2135736, lokal 60

biblioteka@fdu.bg.ac.rs

 

 

ODLUKA - CENOVNIK ZA PRUŽANJE USLUGA STUDENTIMA I TREĆIM LICIMA