Библиотека

Постанак Библиотеке Факултета драмских уметности везује се за оснивање Академије за позоришну уметност 1948. године.

Основни начин стварања фонда Библиотеке у почетку био је куповина  књига и претплата на часописе актуелне за потребе наставе.

Прва купљена књига „Дјела“ Марина Држића, према библиотечкој Књизи инвентара датира из 29. септембра 1949. године.

Библиотека расте, пратећи развој Академије и отварање нових одсека. То подразумева брзо и стручно попуњавање фонда. Осим драмских дела, набавља се литература из области историје и теорије позоришта и драме, историје и теорије филма, дикције и технике гласа, музике, балета, плеса и сценског покрета, историје и теорије уметности, историје и теорије науке и културе, филмске и телевизијске организације и економије, филозофије, естетике и социологије, теорије и праксе медија и масовних комуникација, културологије, а пре свега литература везана за практични и креативни рад у свим областима драмских уметности.

Библиотечка грађа класификује се стварањем два кључна каталога – алфабетског и предметног каталога за монографије, као и за  периодику. Осим ових, временом су установљени и нови каталози:  драмских дела, сценарија, годишњих радова студената Драматургије, дипломских радова за  сваку катедру ФДУ, каталог магистарских и  докторских радова, специјалистичких и мастер радова.

Данас Библиотека броји преко 40 000 књига, од чега је око 4 000  студентских радова. У оквиру једне просторије од скоро двеста метара квадратних смештен је целокупни књижни фонд и читаоница са 30 седишта и 5 рачунара за кориснике са сталним приступом академској мрежи.

Почев од 1995. године Библиотека прелази на компјутерску обраду података, а од     2017. укључена је у националну Виртуалну библиотеку  (COBISS SR). До ове значајне промене дошло је захваљујући средствима добијеним од стране Министарства културе и информисања РС на основу два конкурса за финансирање и суфинансирање из области библиотечко-информационе делатности. У 2017. реализован је пројекат „COBISS  у Библиотеци ФДУ“ и  у 2018. години пројекат „Унапређење информационо-техничких капацитета Библиотеке ФДУ у јубиларној 70. години Факултета драмских уметности“. Библиотека ФДУ се адекватно технички опремила за рад у систему COBISS SR и за стварање дигиталног репозиторијума библиотечке грађе. Овим је створен предуслов за унапређење квалитета студија и образовања, за унапређење научног и истраживачког рада, као и стручно-уметничког наставног и истраживачког рада у области позоришта, филма, радија, телевизије и интерактивних медија.

Важан део фонда Библиотеке и њене делатности односи се на чување и обраду легата професора Академије – Хуга Клајна (329 књига), Владете Лукића (222 књиге), Мила Ђукановића (97), Мире Траиловић (177 књига), Мате Милошевића (876 књига), Душана Михаиловића (2124 књига) и Огњенке Милићевић (614 књига).

Осим легата, важно место у комплетирању фонда чине и поклони професора Мирјане Миочиновић, Борјане Продановић, Љубише Ђокића, Саве Мрмка, Вјекослава Афрића, Јована Христића, Дејана Косановића, Владимира Јевтовића, Дејана Мијача и других, као и поклони културних и јавних радника, позоришта, библиотека, факултета, домаћих и страних културних центара.

Спецификум Библиотеке су нештампана (необјављена) драмска дела, тј. драмска дела у рукопису, које је Академија добијала од београдских позоришта: Народног, Југословенског драмског позоришта и Атељеа 212.  Ова грађа предмет је великог интересовања свих људи који се баве позориштем, а често се може наћи само у Библиотеци ФДУ.

Залагањем запослених, прекуцани су и дигитализовани стари, ретки и нечитки драмски текстови, тако да су сада доступни члановима Библиотеке и широј позоришној јавности.

Библиотека није само добијала књиге, већ је и сама дародавац. Књиге су поклоњене Факултету уметности Универзитета у Приштини, Академији умјетности у Бањалуци, Филозофском факултету на Палама, Универзитетској библиотеци у Крагујевцу, Факултету уметности у Нишу, Библиотеци манстира Хиландара, Народном универзитету у Трстенику и библиотекама широм Србије.

Константна је сарадња Библиотеке са матичном Универзитетском библиотеком ”Светозар Марковић” у Београду, са Народном библиотеком Србије, са факултетским и позоришним библиотекама, са Музејом позоришне уметности Србије, Стеријиним позорјем, Заводом за проучавање културног развитка, Филмским центром Србије, страним културним центрима и осталим значајним институцијама из области културе и уметности.

У простору Библиотеке одржавају се и промоције књига професора Факултета и постављају изложбе студената.

Радно време је целодневно, и све време се ради са читаоцима.

 

Руководилац Библиотеке

Драгица Бјекић

 

Библиотекар

Тијана Обрадовић

 Самостални књижничар

Татјана Јовановић

 

COBISS+: https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/search/advanced?ax&ti&kw&db=fdubg&mat=allmaterials

Тел: +381 11 3132 687

Тел: +381 11 2135736, локал 60

biblioteka@fdu.bg.ac.rs

 

 

ОДЛУКА - ЦЕНОВНИК ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА СТУДЕНТИМА И ТРЕЋИМ ЛИЦИМА