Основне студије уз рад
Основне студије уз рад
Садржај:
- Конкурс
- Распоред консултација
- Програм пријемног испита
- Распоред испита за проверу склоности и способности
- Литература
- Услови за упис страних држављана
К О Н К У Р С
ФАКУЛТЕТА ДРАМСКИХ УМЕТНОСТИ
(позоришта, филма, радија и телевизије)
Булевар уметности 20, Нови Београд
телефон: 2135-684, локал 06
е-mail: fduinfo@fdu.bg.ac.rs
WEBSITE : www.fdu.bg.ac.rs
жиро рачун: 840-1612666-05
ЗА УПИС СТУДЕНАТА У ПРВУ ГОДИНУ ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈАУЗ РАД
У ШКОЛСКОЈ 2022/2023. ГОДИНИ
Факултет драмских уметности уписује до 20 студенaта у прву годину основних академских студија уз рад у школској 2022/2023. години у статусу студената који се сами финансирају.
Студијски програм |
број студената који се сами финансирају |
Драмске и аудиовизуелне уметности |
|
модул – Филмска и ТВ продукција |
до 10 |
модул – Снимање и дизајн звука |
до 10 |
УКУПНО |
до 20 |
- За упис на основне академске студије уз рад могу конкурисати кандидати који су у радном односу или су у протеклих годину дана били ангажовани по уговору у трајању од најмање шест месеци, као и чланови удружења уметника и уметничких сарадника или кандидати који имају други радни ангажман.
- Сви кандидати који конкуришу за упис полажу испит за проверу склоности и способности, као неопходан услов за упис. Испит за проверу склоности и способности, посебно за сваки студијски програм, садржи: проверу талента, то јест, неопходног знања из области матичних и сродних предмета; проверу психичких и физичких способности, склоности и особина личности неопходних за бављење уметничким радом, односно одређеним занимањем из области драмских уметности које се образују на Факултету драмских уметности. Провера се врши кроз практичне задатке, усмене испите, писмене радове, тестове и интервјуе.
3. У прву годину основних академских студија уз рад може се уписати лице које има средње образовање у четворогодишњем трајању и лице које нема завршено средње образовање ако положи посебни допунски испит према програму образовања за средње школе друштвено-језичког смера из предмета: а) српски језик и књижевност, б) историја, в) страни језик (енглески, француски, немачки или руски) и г) уметност (ликовна и музичка).
4. Редослед кандидата за упис у прву годину основних академских студија утврђује се на основу општег успеха постигнутог у средњем образовању и резултата постигнутих на испиту за проверу склоности и способности. Кандидат може освојити највише 100 бодова.
5. Под општим успехом у средњем образовању, подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у првом, другом, трећем и четвртом разреду. Општи успех у средњем образовању рачуна се заокруживањем на две децимале. По овом основу, кандидат може стећи најмање 8, а највише 20 бодова.
Резултат који кандидат постиже на испиту за проверу склоности и способности оцењује се од 0 до 80 бодова.
6. Право на рангирање на јединственој ранг-листи стиче кандидат који је положио испит за проверу склоности и способности. Факултет утврђује редослед кандидата који су положили испит за проверу склоности и способности по броју укупно постигнутих бодова.
7. Кандидат може бити уписан, уколико се на јединствeној ранг-листи налази до броја одобреног за упис самофинансирајућих студената уз рад и који је одређен овим конкурсом, а има више од 30 бодова.
8. У случају да два кандидата имају исти број бодова, приликом рангирања предност ће се дати кандидату који је стекао већи број бодова на испиту за проверу склоности и способности.
9. Факултет утврђује и објављује редослед кандидата који је основ за упис кандидата у складу са конкурсом за упис студената уз рад за школску 2022/2023. годину.
10. Висина школарине на Факултету драмских уметности у школској 2022/2023. години за студенте основних академских студија уз рад који се сами финансирају износи:
студијски програм |
висина школарине за студенте који се сами финансирају држављане Републике Србије |
висина школарине за *стране држављане из суседних земаља |
висина школарине за стране држављане |
Драмске и аудиовизуелне уметности |
|
||
модул – Филмска и телевизијска продукција |
220.000,00 динара |
330.000,00 динара |
440.000,00 динара |
модул – Снимање и дизајн звука |
220.000,00 динара |
330.000,00 динара |
440.000,00 динара |
*Страни држављани из суседних земаља (Републике Мађарске, Румуније, Републике Бугарске, Републике Северне Македоније, Републике Албаније, Босне и Херцеговине, Републике Хрватске и Црне Горе).
Кандидат који сматра да редослед кандидата на јединственој ранг листи није утврђен на начин предвиђен Конкурсом, може поднети приговор Декану Факултета у року од 24 сата од објављивања Јединствене ранг листе.
Основне академске студије на студијским програмима Факултета драмских умтности трају четири године (8 семестара, 240 ЕСПБ).
Могућност наставка студија: мастер академске студије, а затим докторске академске студије.
ПРИЈАВЕ ЗА ПРИЈЕМНЕ ИСПИТЕ
Кандидати подносе пријаву са потребним документима 8. и 9. септембра 2022. године, од 10 до 14 часова у секретаријату Факултета.
Кандидати подносе:
- пријаву за конкурс - формулар се добија на ФДУ на дан предаје докумената,
- фотокопију извода из матичне књиге рођених,
- сведочанства свих разреда средњег образовања (оверене фотокопије или неоверене фотокопије уз оригинале на увид)
- диплому о положеном завршном, односно матурском испиту (оверену фотокопију или неоверену фотокопију уз оригинал на увид)
- биографију,
- фотографију - формата дописне карте (9x13cm),
- лекарско уверење о здравственом стању за упис на факултет (за све кандидате),
- за Снимање и дизајн звука и лекарско уверење о здравственом стању чула слуха са аудиограмом,
- Кандидат је обавезан да приложи доказ да је у радном односу (фотокопија уговора о раду).
- Уколико кандидат није запослен, дужан је да достави фотокопију уговора о ангажовању које је имао у протеклих годину година у трајању од најмање шест месеци или потврду да је члан удружења уметника или уметничких сарадника или други званични доказ о радном ангажовању.
- потврду о уплати накнаде за полагање испита за проверу склоности и способности – 8.000,00 динара на жиро рачун Факултета 840-1612666-05, шифра плаћања 189, модел 97, позив на број 51-07029799-03,
РАСПОРЕД КОНСУЛТАЦИЈА ЗА ПРИЈЕМНЕ ИСПИТЕ
за упис у прву годину основних академских студија уз рад
у школској 2022/2023. години
ПРОГРАМ ПРИЈЕМНОГ ИСПИТА ЗА УПИС СТУДЕНАТА
У ПРВУ ГОДИНУ ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА УЗ РАД
У ШКОЛСКОЈ 2022/23. ГОДИНИ
МОДУЛ ФИЛМСКА И ТЕЛЕВИЗИЈСКА ПРОДУКЦИЈА
Испит се састоји из четири елиминаторна дела:
Први део
ПИСМЕНИ ТЕСТ, којим се проверавају основна знања из области кинематографије, телевизије и опште културе, који се састоји од 60 питања. Од тог броја је око 50% питања из области кинематографије и телевизије према приложеној литератури из конкурса. На питања се одговара избором тачног од три понуђена одговора. За решавање теста предвиђено је 15 минута, а тест су положили и настављају са полагањем кандидати који имају најмање 41 тачан одговор.
БОДОВАЊЕ
Први део – кандидат може остварити максимално 6 бодова.
Кандидат који оствари минимум 4,1 бода стиче право да приступи другом елиминаторном делу испита.
Други део
ПИСМЕНИ РАД, на задату тему из области кинематографије и телевизије, полаже се и оцењује под шифром оценама од 5 до 10. Оцењује се: начин обраде теме, писменост, стил, степен коришћења литературе, лични став кандидата. За писање рада предвиђено је два сата. Кандидати који на писменом раду добију оцену нижу од 7, не могу да наставе полагање испита.
БОДОВАЊЕ
Други део – кандидат може остварити максимално 4 бода.
Кандидат који оствари најмање 1 бод стиче право да приступи трећем делу испита.
Трећи део
ПРАКТИЧНА ПРОВЕРА КРЕАТИВНИХ СПОСОБНОСТИ – састоји се из два дела:
- Индивидуална продукциона анализа филма или телевизијске емисије са
усменом одбраном.
б) Колективно решавање продукционог задатка са усменом одбраном.
Задатак може да се промени у односу на епидемиолошку ситуацију.
Четврти део
РАЗГОВОР (ИНТЕРВЈУ) са кандидатима.
Током разговора (интервјуа) са кандидатима, испитују се склоности, креативне способности и особине личности кандидата, његова општа интересовања и подобност за студије.
БОДОВАЊЕ
Трећи и четврти део – кандидат може остварити максимално 70 бодова.
МОДУЛ СНИМАЊЕ И ДИЗАЈН ЗВУКА
Сви кaндидaти кoји кoнкуришу зa упис, пoлaжу пријeмни испит кao нeoпхoдaн услoв зa упис.
Кандидат мора да приложи опште лекарско уверење и посебно уверење о здравственом стању чула слуха са аудиограмом издатим од званичне специјализоване лекарске установе или ординације, не старијим од 6 (шест) месеци
Фотографија, коју кандидат прилаже уз обавезна документа, треба да јасно показује лице кандидата. Препорука је да фотографија не буде старија од 6 (шест) месеци.
Кандидат је дужан да уз пријаву на конкурс приложи самостално реализован снимак кратког аудио дела слободне теме и форме, трајања до 2 минута. За креирање овог рада обавезно је користити звучне ефекте, музику и говор. Током пријемног испита, вреднују се: идеја, способност изражавања и естетски осећај за стварање звучне слике, а није пресудан технички квалитет аудио записа. Снимак се прилаже на USB меморији у WAV формату, 44.1kHz или 48kHz, 16 или 24 бита, моно или стерео. У писаној форми доставити техничке податке о снимку:назив рада, трајање, 44.1kHz или 48kHz, 16 или 24 бита, број канала (моно или стерео), као и листу технике и софтвера који су коришћени приликом израде рада.
Испит се састоји из четири елиминаторна дела:
ПРВИ ДЕО
Писани тест којим се проверавају основна знања из области опште културе и информисаности, филма, телевизије, радија, позоришта, музике и аудио технике. Тест се састоји од 60 питања. Решавање теста траје 30 минута.
Кандидат који тачно одговори на најмање 38 питањa стиче право да настави са полагањем другог дела пријемног испита.
Бодовање: Кандидат може остварити максимално 3 (три) бода. Кандидат који оствари минимално 1 (један) бод, стиче право да приступи другом елиминаторном делу испита. Кандидати који одговоре тачно на мање од 38 питања, добијају 0 (нула) бодова.
ДРУГИ ДЕО
а) Провера музикалности
б) Писана анализа звучне слике филмског инсерта који ће бити приказан на самом испиту.
Кандидат који је успешно положио проверу музикалности, стиче право да приступи трећем делу испита.
Бодовање: Кандидат може остварити максимално 3 бода. Кандидат који оствари минимално 2 бода, стиче право да приступи трећем елиминаторном делу испита.
Задатак може да се промени у односу на епидемиолошку ситуацију.
ТРЕЋИ ДЕО
а) Провера способности распознавања звукова, музичких инструмената и музичких састава,
б) Провера склоности и основних знања из области аудио технике и рачунара.
Бодовање: Кандидат може остварити максимално 4 бода. Кандидат који оствари минимално 3 бода стиче право да приступи четвртом елиминаторном делу испита.
ЧЕТВРТИ ДЕО
а) Интервју - током разговора испитују се склоности, способности, особине личности и општа интересовања кандидата за студијски програм.
б) Анализа обавезног практичног рада приложеног на USB меморији;
в) Практична провера креативних способности кандидата.
Бодовање: Кандидат може остварити максимално 70 (седамдесет) бодова.
РАСПОРЕД ИСПИТА ЗА ПРОВЕРУ СКЛОНОСТИ И СПОСОБНОСТИ:
- Филмска и ТВ продукција: 12. септембра 2022. у 10 часова – тест.
- Снимање и дизајн звука: 12. септембар 2022. у 9 часова – тест опште културе.
Сви други услови конкурисања за упис биће усклађени са општим одредбама заједничког конкурса за упис студената у прву годину основних студија.
Кандидати су обавезни да на полагање испита понесу личну карту или пасош.
Кандидати могу за конкурс подносити оверене фотокопије докумената или неоверене фотокопије уз оригинале на увид, а за упис само оригинална документа.
СПИСАК ЛИТЕРАТУРЕ:
модул ФИЛМСКА И ТВ ПРОДУКЦИЈА
- Сретен Јовановић: ОСНОВИ ФИЛМСКЕ ПРОДУКЦИЈЕ, Факултет драмских уметности, Београд, 2005.
- Зоран Поповић: ОСНОВИ ТЕЛЕВИЗИЈСКЕ ПРОДУКЦИЈЕ, Факултет драмских уметности, Београд, 2003.
Допунска литература:
- Дејвид А. Кук: ИСТОРИЈА ФИЛМА 1, 2 и 3, Београд, Клио, 2005-2007.
- Дејвид Мек Квин: ТЕЛЕВИЗИЈА, Београд, Клио, 2000.
Кандидати за полагање испита за проверу склоности и способности на свим студијским програмима могу се служити литературом у читаоници библиотеке Факултета драмских уметности ― Булевар уметности 20, Нови Београд.
Нека од издања Факултета драмских уметности могу се набавити у on line књижари „МАКАРТ“ http://www.makart.rs/izdavac/fdu_10/3
модул КАМЕРА
- Х. В. Џенсон: ИСТОРИЈА УМЕТНОСТИ, Прометеј, Нови Сад, 2006.
- Јелена Матић: КРАТКА ИСТОРИЈА ФОТОГРАФИЈЕ, Културни центар Београда, Београд, 2017.
- Хелмут и Алисон Гершајм: ФОТОГРАФИЈА – САЖЕТА ИСТОРИЈА, Југославија, Београд, 1973.
- Дејвид А. Кук: ИСТОРИЈА ФИЛМА 1, 2 и 3, Клио, Београд, 2005-2007.
- Никола Танхофер: ФИЛМСКА ФОТОГРАФИЈА, Филмотека 16, Загреб, 1981.
- Драгољуб Кажић: ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕХНИКА ФОТОГРАФИЈЕ, Универзитет уметности, Београд, 1981.
- Срећко Прњат: ДИГИТАЛНА ФОТОГРАФИЈА, Цицеро, Београд, 2009
- Група аутора: ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 1, Научна књига и Универзитет уметности у Београду, Београд, 1993.
- Група аутора: ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 2, Универзитет уметности у Београду и ФДУ, Београд, 1997. или ЦД-РОМ издање ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 1 и 2
Кандидати за полагање испита за проверу склоности и способности на свим студијским програмима могу се служити литературом у читаоници библиотеке Факултета драмских уметности ― Булевар уметности 20, Нови Београд.
Нека од издања Факултета драмских уметности могу се набавити у on line књижари „МАКАРТ“ http://www.makart.rs/izdavac/fdu_10/3
модул СНИМАЊЕ И ДИЗАЈН ЗВУКА
1. Дејвид А. Кук: ИСТОРИЈА ФИЛМА 1, 2 и 3, Клио, Београд, 2005-2007.
2. Зоран Симјановић: ПРИМЕЊЕНА МУЗИКА, Бикић Студио, Београд, 1996.
3. Иво Блаха: ДРАМАТУРГИЈA ЗВУКА У ФИЛМСКОМ И ТЕЛЕВИЗИЈСКОМ ДЕЛУ, ДКСГ, Београд, 2008.
4. ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 1, Научна књига, Универзитет уметности у Београду, 1993.
5. ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 2, Универзитет уметности у Београду, 1997. (Види појмове из индекса области: "Снимање и обрада звука", "Звук", "Занимања").
6. Љубинко Гордић, Здравко Маљевић: СТЕРЕОФОНИЈА, ТЕОРИЈА И ПРАКСА, РТС издаваштво, 2016. (Први део књиге о акустици и аудио техници).
7. Миомир Филиповић: АУДИО ТЕХНИКА ЗА III РАЗРЕД ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКЕ ШКОЛЕ, Завод за уџбенике и наставна средства Београд, 1955.
8. Рихард Мерц: А,Б,Ц... ЗВУКА У АУДИО ВИЗУЕЛНИМ МЕДИЈИМА, РТС, 2013.
9. Х. В. Џенсон: ИСТОРИЈА УМЕТНОСТИ, Прометеј, Нови Сад, 2006.
10. ЦД-РOМ ЛЕКСИКОН ФИЛМСКИХ И ТЕЛЕВИЗИЈСКИХ ПОЈМОВА 1 и 2
Кандидати за полагање испита за проверу склоности и способности на свим студијским програмима могу се служити литературом у читаоници библиотеке Факултета драмских уметности ― Булевар уметности 20, Нови Београд.
Нека од издања Факултета драмских уметности могу се набавити у on line књижари „МАКАРТ“ http://www.makart.rs/izdavac/fdu_10/3
Услови за упис страних држављана
Извoд из Стaтутa ФДУ
Члaн 33.
Стрaни држaвљaнин мoжe сe уписaти нa свe студијскe прoгрaмe кoјe oргaнизујe Фaкултeт пoд истим услoвимa кao и дoмaћи држaвљaнин.
Стрaни држaвљaнин мoжe сe уписaти нa студијскe прoгрaмe aкo пoзнaјe јeзик нa кoмe сe извoди нaстaвa.
Стрaни држaвљaнин уписујe сe у стaтусу студeнтa кoји сe сaм финaнсирa.
Висину шкoлaринe зa стрaнe студeнтe oдрeђујe Сaвeт Фaкултeтa зa свaку шкoлску гoдину.
ДОДАТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
Кандидати који се пријаве на Конкурс за полагање испита за проверу склоности и способности за упис у прву годину основних академских студија, а имају завршену средњу школу у иностранству, дужни су да поднесу захтев за нострификацију стране средњошколске исправе (сведочанстава и дипломе) Министарству просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Ови кандидати, уз остала тражена документа за приступање полагању испита за проверу склоности и списобности, достављају и потврду коју ће добити од Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије да је започет процес нострификације или решење о обављеној нострификацији.
Ово је линк за одговарајућу страницу са потребним информацијама о нострификацији:
http://www.mpn.gov.rs/enicnaric-srbija/