ГОСТУЈУЋЕ ПРЕДАВАЊЕ КАЛИНЕ СТЕФАНОВЕ НА ФДУ

Позивамо све студенте Позоришног смера на гостујуће предавање професорке др Калине Стефанове. Учионица 39 у 14 часова.

Предавање ćе бити оријентисано ка истраживањима професорке Стефанове - савременом кинеском позоришту и драми, савременим источноевропским редитељима, засновано на недавно издатој  књизи  о 20 револуционарних редитеља источне Европе чија је ко-уредница , и на крају о Александру Морфову: The Game-Changer and His Collective Theatre.

др Калина Стефанова је ауторка/уредница 15 књига о извођачким уметностима и позоришној критици.  Уредница је двотомне антологије источноевропске драме у Кини (China Theatre Press), прву антологију говорне кинеске драме на бугарском (Bulgarian bestseler) и двотомну презентацију бугарског театра на енглеском (Routledge). Била је Фулбрајтова гостујуćи стипендиста на Универзитету у Њујорку (1990/1992) као и гостујуćи стипендиста на Универзитету у Кејптауну, Јужна Африка, Универзитету Меији, Јапан, Шангајској театарској академији, Кина, између осталих. 2016. је именована за гостујуćег професора Школе уметности Универзитета Вухан, као и за истакнутог истраживача Кинеске фондације за уметничку критику Универзитета Вухан. Одржала је предавања и водила семинаре широм света. Била је потпредседница Међународног удружења позоришних критичара у два мандата (2001/2006) и директорка Симпозија (2006-2010). Од 2001. године редовно ради као независни експерт за евалуацију Европске комисије за културне и образовне пројекте . Чланица је уредништва бројних позоришних часописа широм света, међу којима су Theatre Arts of the Shanghai Theatre Academy (од 2015), European Stages of CUNI, USA, (od 2016), DRamaArt, Vest-Universitat Temesvar , Румунија, (од 2016). Тренутно је редовни професор позоришне критике на Националној академији за позоришну и филмску уметност у Софији, Бугарска.

• /uploads/attachment/vest/984/Kalina.jpg