GOSTUJUĆE PREDAVANJE KALINE STEFANOVE NA FDU

Pozivamo sve studente Pozorišnog smera na gostujuće predavanje profesorke dr Kaline Stefanove. Učionica 39 u 14 časova.

Predavanje će biti orijentisano ka istraživanjima profesorke Stefanove - savremenom kineskom pozorištu i drami, savremenim istočnoevropskim rediteljima, zasnovano na nedavno izdatoj  knjizi  o 20 revolucionarnih reditelja istočne Evrope čija je ko-urednica , i na kraju o Aleksandru Morfovu: The Game-Changer and His Collective Theatre.

dr Kalina Stefanova je autorka/urednica 15 knjiga o izvođačkim umetnostima i pozorišnoj kritici.  Urednica je dvotomne antologije istočnoevropske drame u Kini (China Theatre Press), prvu antologiju govorne kineske drame na bugarskom (Bulgarian bestseler) i dvotomnu prezentaciju bugarskog teatra na engleskom (Routledge). Bila je Fulbrajtova gostujući stipendista na Univerzitetu u Njujorku (1990/1992) kao i gostujući stipendista na Univerzitetu u Kejptaunu, Južna Afrika, Univerzitetu Meiji, Japan, Šangajskoj teatarskoj akademiji, Kina, između ostalih. 2016. je imenovana za gostujućeg profesora Škole umetnosti Univerziteta Vuhan, kao i za istaknutog istraživača Kineske fondacije za umetničku kritiku Univerziteta Vuhan. Održala je predavanja i vodila seminare širom sveta. Bila je potpredsednica Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara u dva mandata (2001/2006) i direktorka Simpozija (2006-2010). Od 2001. godine redovno radi kao nezavisni ekspert za evaluaciju Evropske komisije za kulturne i obrazovne projekte . Članica je uredništva brojnih pozorišnih časopisa širom sveta, među kojima su Theatre Arts of the Shanghai Theatre Academy (od 2015), European Stages of CUNI, USA, (od 2016), DRamaArt, Vest-Universitat Temesvar , Rumunija, (od 2016). Trenutno je redovni profesor pozorišne kritike na Nacionalnoj akademiji za pozorišnu i filmsku umetnost u Sofiji, Bugarska.

• /uploads/attachment/vest/984/Kalina.jpg