УСПЕШНО ОДРЖАНА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА „КА СНАЖНИЈИМ ПЕРИФЕРИЈАМА“

Од 27. до 31. маја у просторијама Факултета драмских уметности, Југословенске кинотеке, Културног центра Магацин у Краљевића Марка, Културног центра ГРАД и Дома омладине Београд реализована је међународна конференција „Ка снажнијим периферијама: нове коалиције и политике солидарности“ која је окупила велики број домаћих, регионалних и иностраних истраживача, практичара, уметника и доносилаца одлука у области позоришта и извођачких уметности, менаџмента у култури и културне политике.

Пленарна излагања одржале су проф. др Елеонора Белфире са Универзитета у Абердину, Шкотска „Aspiring Peripheries and Experiments in Relational Place-Making: on the Importance of Coalitions of Goodwill“ и проф. др Кристина Леловац са Факултета драмских уметности у Скопљу „For a new and more possible meeting: REHEARSING FEMINIST FUTURE Platform as Feminist Practice of More-Than-Collaboration in the Contemporary Performing Arts“. Централно место у програму имао је и дијалог проф. емерите Емануела Негријеа са Универзитета у Монпељеу са проф др. Федериком Ескрибалом са универзитета уметности Буенос Аиреса.

Излагања су још имали и:

• др Ксенија Марковић Божовић, ФДУ, „Building Capacities of Artists in the Periphery of Performing Arts: notes from the South of Europe“
  • др Биљана Тануровска Кјулавковски, Локомотива, Скопље, „Collaborative Turn: New Tactics of Collaboration Reformulating Work Politics and Aesthetics in the Performing Arts“
  • Жак Ларош, Факултет за медије и комуникације, „Reigniting Crossborder Solidarity: Reexamining the Art of Aaron and Emory Douglas“,
  • Проф. др Хосе Висенте Пештана, Универзитет у Барселони, „Challenges, Paradoxes and Tensions in Artistic Cooperation in (and between) Europe and Latin America”
  • Доц. др Јована Караулић, ФДУ, „Artistic Residencies as an Instrument of Cultural Policy“
  • Доц. др Ана Летунић, Академија драмских уметности Загреб, „Collaborative decision-making and participation in independent cultural sector: International networks in the post-Yugoslav region“
  • Проф др Луис Боне, Универзитет у Барселони, „International cultural relations from the perspectives of the peripheries“
  • Проф др Педро Коста и др Рикардо Венанцио Лопез, Институт Универзитета у Лисабону, „Cultural policies in the South: implications for territorial policies„
  • Проф. др Јасмина Хусановић, Универзитет у Тузли, „Decolonial approaches to cultural production in Bosnia and Herzegovina: Production of possibilities for participatory-democractic practice“

Програмским одбором конференције председавале су проф. емерита Универзитета уметности др Милена Драгићевић Шешић, доц. др Јована Караулић, продекан Факултета драмских уметности, и проф. др Луис Боне са Универзитета у Барселони.

У оквиру конференције изведен је и перформанс Неје Томшић и Нонумент Групе из Словеније „Circle“, а представљен је и већи низ уметничких извођачких пројеката насталих у оквиру вишегодишњег међународног пројекта „Снажније периферије“ у Португалији, Италији, Француској, Румунији, Хрватској, Мађарској, Грчкој и Словенији. Последњег дана програма приказан је документарни филм „Вонгар“ редитељке и професорке Факултета драмских уметности Андријане Стојковић, после чега је уследио разговор са редитељком,

На конференцији су колеге са Института Универзитета у Лисабону представили и резултати рада на наведеном пројекту у области анализe публике извођачких уметности, унапређења квалитета партиципативних процеса, као и евалуације нових и креативних приступа примењених у пројекту, а заинтересовани су имали прилику и да добију свој примерак зборника радова са конференције „Имати глас“ одржане у оквиру истог пројекта у новембру 2022. године на којем су наставници и истраживачи ФДУ такође остварили запажено учешће.

Захваљујемо институцијама, организацијама и појединцима са којима смо сарађивали на припреми и одржавању овог скупа на подршци и драгоценом доприносу. Конференцију суфинансира Европска унија кроз програм „Креативна Европа“, Министарство науке и Министарство културе Републике Србије.

Публикација са радовима представљеним на конференцији већ је у припреми на енглеском језику и требало би да буде објављена у августу текуће године.

Догађај је фотографисала и снимала Тања Дробњак.

• /uploads/attachment/vest/1192/Ka_snaznijim_periferijama.jpg