USPEŠNO ODRŽANA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA „KA SNAŽNIJIM PERIFERIJAMA“

Od 27. do 31. maja u prostorijama Fakulteta dramskih umetnosti, Jugoslovenske kinoteke, Kulturnog centra Magacin u Kraljevića Marka, Kulturnog centra GRAD i Doma omladine Beograd realizovana je međunarodna konferencija „Ka snažnijim periferijama: nove koalicije i politike solidarnosti“ koja je okupila veliki broj domaćih, regionalnih i inostranih istraživača, praktičara, umetnika i donosilaca odluka u oblasti pozorišta i izvođačkih umetnosti, menadžmenta u kulturi i kulturne politike.

Plenarna izlaganja održale su prof. dr Eleonora Belfire sa Univerziteta u Aberdinu, Škotska „Aspiring Peripheries and Experiments in Relational Place-Making: on the Importance of Coalitions of Goodwill“ i prof. dr Kristina Lelovac sa Fakulteta dramskih umetnosti u Skoplju „For a new and more possible meeting: REHEARSING FEMINIST FUTURE Platform as Feminist Practice of More-Than-Collaboration in the Contemporary Performing Arts“. Centralno mesto u programu imao je i dijalog prof. emerite Emanuela Negrijea sa Univerziteta u Monpeljeu sa prof dr. Federikom Eskribalom sa univerziteta umetnosti Buenos Airesa.

Izlaganja su još imali i:

• dr Ksenija Marković Božović, FDU, „Building Capacities of Artists in the Periphery of Performing Arts: notes from the South of Europe“
  • dr Biljana Tanurovska Kjulavkovski, Lokomotiva, Skoplje, „Collaborative Turn: New Tactics of Collaboration Reformulating Work Politics and Aesthetics in the Performing Arts“
  • Žak Laroš, Fakultet za medije i komunikacije, „Reigniting Crossborder Solidarity: Reexamining the Art of Aaron and Emory Douglas“,
  • Prof. dr Hose Visente Peštana, Univerzitet u Barseloni, „Challenges, Paradoxes and Tensions in Artistic Cooperation in (and between) Europe and Latin America”
  • Doc. dr Jovana Karaulić, FDU, „Artistic Residencies as an Instrument of Cultural Policy“
  • Doc. dr Ana Letunić, Akademija dramskih umetnosti Zagreb, „Collaborative decision-making and participation in independent cultural sector: International networks in the post-Yugoslav region“
  • Prof dr Luis Bone, Univerzitet u Barseloni, „International cultural relations from the perspectives of the peripheries“
  • Prof dr Pedro Kosta i dr Rikardo Venancio Lopez, Institut Univerziteta u Lisabonu, „Cultural policies in the South: implications for territorial policies„
  • Prof. dr Jasmina Husanović, Univerzitet u Tuzli, „Decolonial approaches to cultural production in Bosnia and Herzegovina: Production of possibilities for participatory-democractic practice“

Programskim odborom konferencije predsedavale su prof. emerita Univerziteta umetnosti dr Milena Dragićević Šešić, doc. dr Jovana Karaulić, prodekan Fakulteta dramskih umetnosti, i prof. dr Luis Bone sa Univerziteta u Barseloni.

U okviru konferencije izveden je i performans Neje Tomšić i Nonument Grupe iz Slovenije „Circle“, a predstavljen je i veći niz umetničkih izvođačkih projekata nastalih u okviru višegodišnjeg međunarodnog projekta „Snažnije periferije“ u Portugaliji, Italiji, Francuskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Grčkoj i Sloveniji. Poslednjeg dana programa prikazan je dokumentarni film „Vongar“ rediteljke i profesorke Fakulteta dramskih umetnosti Andrijane Stojković, posle čega je usledio razgovor sa rediteljkom,

Na konferenciji su kolege sa Instituta Univerziteta u Lisabonu predstavili i rezultati rada na navedenom projektu u oblasti analize publike izvođačkih umetnosti, unapređenja kvaliteta participativnih procesa, kao i evaluacije novih i kreativnih pristupa primenjenih u projektu, a zainteresovani su imali priliku i da dobiju svoj primerak zbornika radova sa konferencije „Imati glas“ održane u okviru istog projekta u novembru 2022. godine na kojem su nastavnici i istraživači FDU takođe ostvarili zapaženo učešće.

Zahvaljujemo institucijama, organizacijama i pojedincima sa kojima smo sarađivali na pripremi i održavanju ovog skupa na podršci i dragocenom doprinosu. Konferenciju sufinansira Evropska unija kroz program „Kreativna Evropa“, Ministarstvo nauke i Ministarstvo kulture Republike Srbije.

Publikacija sa radovima predstavljenim na konferenciji već je u pripremi na engleskom jeziku i trebalo bi da bude objavljena u avgustu tekuće godine.

Događaj je fotografisala i snimala Tanja Drobnjak.

• /uploads/attachment/vest/1192/Ka_snaznijim_periferijama.jpg