СПОРАЗУМ О УЧЕШЋУ ФДУ У МЕЂУНАРОДНОМ ПРОЈЕКТУ АРТИС ОКВИРУ ПРОГРАМА ХОРИЗОНТ 2020
Завршено је потписивање правних докумената за пројекат ARTIS (Art and Research on Transformations of Individuals and Societies), који добио је финансирање главног програма ЕУ за науку ХОРИЗОНT 2020. Пројекат АРТИС (Art and Research on Transformations of Individuals and Societies), који је добио финансирање главног програма ЕУ за науку ХОРИЗОНT 2020, званично почиње 1. фебруара 2020.
Пројекат АРТИС (Art and Research on Transformations of Individuals and Societies) добио је финансирање главног програма ЕУ за науку ХОРИЗОНT 2020. Пројектом руководи универзитет у Бечу (Аустрија), а – поред ФДУ – партнери су: Универзитет у Амстердаму (Холандија), Хумболт универзитет у Берлину (Немачка), Универзитет у Архусу (Данска), Академија уметности у Берлину (Немачка), УНЕСКО (Француска), Ројал Холовеј и Бедфорд колеџ Универзитета у Лондону (Велика Британија), Интердисциплинарни форум Неурурбанизам (Немачка) и Универзитет у Оксфорду (Велика Британија).
Представници лидера пројекта били су у званичној посети ФДУ, 24−25. фебруара: Joerg Fingerhut са Универзитета у Бечу и Matthew Pelowski са Хумболт универзитета у Берлину. Радним састанцима присуствовали су чланови (проширеног) тима ФДУ: др Милена Драгићевић Шешић (руководилац тима), др Нина Михаљинац, др Љиљана Рогач Мијатовић, др Ирена Ристић, др Влатко Илић, др Ксенија Марковић и докторанти Милан Ђорђевић и Татјана Николић. Начињен је план учешћа у Пројекту, као и Стратегија комуникације и дисеминације резултата и договорено је и додатно учешће тима Факултета у другим радним пакетима.
Пројекат теоријски и емпиријски истражује потенцијале уметности за стварање позитивних промена друштава и појединаца, а такође учествује у увођењу тих промена кроз низ уметничких акција. АРТИС мапира постојећа научна достигнућа у области психологије, неуронауке и феноменологије која се односе на истраживања уметности; друго, контекстуализује и критички анализира добијене емпиријске податке; како би – као трећи циљ – комбиновао такав теоријско-емпиријски фокус са серијом конкретних уметничких интервенција, радионица и експеримената. Четврто, сви стечени увиди користе се за конципирање смерница за развој културних политика, које ће бити промовисане у оквиру програма кључних организација у уметности и култури (UNESCO, IFNU). Тим ФДУ-а биће нарочито ангажован на организацији уметничких акција и концепцији препорука практичној културној политици.