Дани превенције насиља и узнемиравања - 27. и 28. октобар 2021.

Студентски парламенти Факултета драмских уметности и Факултета музичке уметности  позивају вас на Дане превенције насиља и узнемиравања. Циљ ове заједничке иницијативе је информисање, успостављање поверења и оснаживање личних и институционалних ресурса за превенцију насиља и узнемиравања у образовним праксама.

Среда, 27. октобар 2021, 12 – 14 часова, ФМУ Zoom Webinar

12.00 Отварање - Јана Јанићијевић, председница Студентског парламента ФМУ Београд

12.05 - 12.30 Предавање, уводни део:

Проблеми насиља и узнемиравања у образовном контексту

Одређење појмова насиља и сексуалног узнемиравања, и сродних појмова

Распрострањеност и последице сексуалног узнемиравања у високошколском образовању

Др Тања Игњатовић, психолошкиња, Аутономни женски центар Београд

12.30 - 13.00 Радионице/Breakrooms

Хипотетичке ситуације насиља и узнемиравања у високошколском уметничком образовању

Видови насиља, како их препознати и како реаговати?

13.00 - 13.30 Дискусија групних резултата. Простор да учесници поставе питања.

13.30 - 14.00 Предавање, завршни део

Пријављивање сексуалног узнемиравања на факултетима - закони и правилници који регулишу забрану  Могући облици превенције и подршке на факултетима

Модераторке: проф. др Бланка Богуновић и Дејана Мутавџин, асистенткиња ФМУ Београд

Линк за ФМУ Zoom Webinar:

О предавачици:

Тања Игњатовић је основне студије психологије завршила на Филозофском факултету у Београду, а магистрирала и докторирала на Факултету политичких наука у Београду, на теме насиља према женама у интимном партнерском односу и у породици. Радила је у музичкој школи Михаило Вукодраговић (Шабац) и Мокрањац (Београд). Од 2001. године ангажована је у Аутономном женском центру у Београду где, поред индивидуалног консултантског рада са женама са искуством насиља, координира програме едукације за стручњаке у институцијама, истраживања, анализе јавних политика и јавно заговарање. Учествовала је или координирала радне групе за израду кључних државних докумената јавних политика у области превенције и заштите жена и деце од насиља и дискриминације

Четвртак, 28. октобар 2021, 19 – 21 час, Биоскопска сала ФДУ (Булевар уметности 20)

Другог програмског дана биће организована трибина која се дотиче тема значајних како за студенте/киње тако и за наставнике/це укључене у процес уметничког образовања:

(НЕ)ЗНАЊЕ ЈЕ МОЋ
Подршка и заштита од злостављања у образовним праксама

Знање је, за великог француског филозофа Мишела Фукоа, услов прогресивног кретања ка цивилизацијском нивоу.  И упркос томе што Фуко наводи, да ширећи своје знање, човек потврђује своје литерарне и политичке подухвате, тако да бежи из незнања, предрасуда и потчињености, данас смо сведоци тога да је незнање моћ у рукама оних који знају да га искористе, пласирају и њиме потчине оне који се плаше или одбијају да сазнају.

Већ последњих неколико месеци освешћују се битна питања од којих је кључно оно које се тиче превенције и спречавања било каквог облика насиља на нашем факултету. Систематска решења нас чекају, а на њима се свакодневно ради уз жељу да се студенткињама и студентима омогуће слобода, заштита и сигурност, као и да се уклони свака врста страха, која их у образовном процесу спутава.  Своје искуство и знање о овим темама, на првој, од надамо се многих будућих трибина, потрудиће се да нам пренесу:

• Тања Николић, колектив младих жена ФЕМИX, истраживачица-сарадница ФДУ Београд
  • Др Сања Ћопић, истраживачица у Виктимолошком друштву Србије
  • Огњен Обрадовић, докторанд Теорије драмских уметности, медија и културе, и асистент на Катедри за теорију и историју ФДУ Београд
  • Модераторка трибине биће Јована Јанков, активисткиња и апсолвенткиња Менаџмента и продукције позоришта, радија и културе ФДУ Београд.

Трибина ће се организовати уз поштовање свих епидемиолошких мера, а може се пратити и online:

Идеја и реализација програма:

Студентски парламент ФДУ
Студентски парламент ФМУ
Радна група ФДУ против насиља
Комисија за превенцију насиља на ФМУ

• /uploads/attachment/vest/508/stop-4121138_1280.jpg