Dani prevencije nasilja i uznemiravanja - 27. i 28. oktobar 2021.

Studentski parlamenti Fakulteta dramskih umetnosti i Fakulteta muzičke umetnosti  pozivaju vas na Dane prevencije nasilja i uznemiravanja. Cilj ove zajedničke inicijative je informisanje, uspostavljanje poverenja i osnaživanje ličnih i institucionalnih resursa za prevenciju nasilja i uznemiravanja u obrazovnim praksama.

Sreda, 27. oktobar 2021, 12 – 14 časova, FMU Zoom Webinar

12.00 Otvaranje - Jana Janićijević, predsednica Studentskog parlamenta FMU Beograd

12.05 - 12.30 Predavanje, uvodni deo:

Problemi nasilja i uznemiravanja u obrazovnom kontekstu

Određenje pojmova nasilja i seksualnog uznemiravanja, i srodnih pojmova

Rasprostranjenost i posledice seksualnog uznemiravanja u visokoškolskom obrazovanju

Dr Tanja Ignjatović, psihološkinja, Autonomni ženski centar Beograd

12.30 - 13.00 Radionice/Breakrooms

Hipotetičke situacije nasilja i uznemiravanja u visokoškolskom umetničkom obrazovanju

Vidovi nasilja, kako ih prepoznati i kako reagovati?

13.00 - 13.30 Diskusija grupnih rezultata. Prostor da učesnici postave pitanja.

13.30 - 14.00 Predavanje, završni deo

Prijavljivanje seksualnog uznemiravanja na fakultetima - zakoni i pravilnici koji regulišu zabranu  Mogući oblici prevencije i podrške na fakultetima

Moderatorke: prof. dr Blanka Bogunović i Dejana Mutavdžin, asistentkinja FMU Beograd

Link za FMU Zoom Webinar:

O predavačici:

Tanja Ignjatović je osnovne studije psihologije završila na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a magistrirala i doktorirala na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, na teme nasilja prema ženama u intimnom partnerskom odnosu i u porodici. Radila je u muzičkoj školi Mihailo Vukodragović (Šabac) i Mokranjac (Beograd). Od 2001. godine angažovana je u Autonomnom ženskom centru u Beogradu gde, pored individualnog konsultantskog rada sa ženama sa iskustvom nasilja, koordinira programe edukacije za stručnjake u institucijama, istraživanja, analize javnih politika i javno zagovaranje. Učestvovala je ili koordinirala radne grupe za izradu ključnih državnih dokumenata javnih politika u oblasti prevencije i zaštite žena i dece od nasilja i diskriminacije

Četvrtak, 28. oktobar 2021, 19 – 21 čas, Bioskopska sala FDU (Bulevar umetnosti 20)

Drugog programskog dana biće organizovana tribina koja se dotiče tema značajnih kako za studente/kinje tako i za nastavnike/ce uključene u proces umetničkog obrazovanja:

(NE)ZNANJE JE MOĆ
Podrška i zaštita od zlostavljanja u obrazovnim praksama

Znanje je, za velikog francuskog filozofa Mišela Fukoa, uslov progresivnog kretanja ka civilizacijskom nivou.  I uprkos tome što Fuko navodi, da šireći svoje znanje, čovek potvrđuje svoje literarne i političke poduhvate, tako da beži iz neznanja, predrasuda i potčinjenosti, danas smo svedoci toga da je neznanje moć u rukama onih koji znaju da ga iskoriste, plasiraju i njime potčine one koji se plaše ili odbijaju da saznaju.

Već poslednjih nekoliko meseci osvešćuju se bitna pitanja od kojih je ključno ono koje se tiče prevencije i sprečavanja bilo kakvog oblika nasilja na našem fakultetu. Sistematska rešenja nas čekaju, a na njima se svakodnevno radi uz želju da se studentkinjama i studentima omoguće sloboda, zaštita i sigurnost, kao i da se ukloni svaka vrsta straha, koja ih u obrazovnom procesu sputava.  Svoje iskustvo i znanje o ovim temama, na prvoj, od nadamo se mnogih budućih tribina, potrudiće se da nam prenesu:

• Tanja Nikolić, kolektiv mladih žena FEMIX, istraživačica-saradnica FDU Beograd
  • Dr Sanja Ćopić, istraživačica u Viktimološkom društvu Srbije
  • Ognjen Obradović, doktorand Teorije dramskih umetnosti, medija i kulture, i asistent na Katedri za teoriju i istoriju FDU Beograd
  • Moderatorka tribine biće Jovana Jankov, aktivistkinja i apsolventkinja Menadžmenta i produkcije pozorišta, radija i kulture FDU Beograd.

Tribina će se organizovati uz poštovanje svih epidemioloških mera, a može se pratiti i online:

Ideja i realizacija programa:

Studentski parlament FDU
Studentski parlament FMU
Radna grupa FDU protiv nasilja
Komisija za prevenciju nasilja na FMU

• /uploads/attachment/vest/508/stop-4121138_1280.jpg