Konferencija "Transmedijalno pripovedanje i digitalno mapiranje: Istorija, sećanje, identitet"

TRANSMEDIJALNO PRIPOVEDANJE I DIGITALNO MAPIRANJE:

ISTORIJA, SEĆANJE, IDENTITET

Fakultet dramskih umetnosti

2–5. novembar 2020.

Transmedijalno pripovedanje i digitalno mapiranje – kao važni konstituenti digitalne humanistike – pojmljeni su trostruko, kao načini konstrukcije i izlaganja identiteta, sećanja i istorije; analitički i istraživački modeli koji obezbeđuju bolje razumevanje istorije, identiteta i sećanja kako per se tako i u vezi sa evropskim urbanim kontekstima, nacijom ili drugim društvenim zajednicama; edukativnim sredstvima – medijskim i digitalnim alatkama beleženja, preoblikovanja, proizvodnje i diseminacije znanja, te rezultata istraživanja u različitim domenima.

Keynote predavanje Komemorativno (pre)imenovanje ulica: politika i sećanje u modernim gradovima održaće dr Maoz Azarijahu, profesor kulturalne geografije i direktor Hercl Instituta za Studije Cionizma  na Univerzitetu u Haifi (Izrael). Njegove oblasti rada i istraživanja  obuhvataju: urbanu i pejzažnu semiotiku, kulturalnu i istorijsku geografiju javnog sećanja i komemoracija; prostornost i oprostoravanje sećanja i narativa; političku istoriju ratnih memorijala i politike komemorativnog (pre)imenovanja ulica u različitim prostornim i vremenskim kontekstima.

Tokom sesija biće razmatrane teme kao što su: Transmedijalno pripovedanje: književnost, muzika i dramske umetnosti; Digitalna kartografija i sećanje; Transmedijalno mapiranje: od klasičnog do digitalnog; Digitalno (re)iščitavanje, a na listi panelista su i Aleksandar Valjarević, Nevena Daković, Dunja Dušanić Milena Dragićević Šešić, Ana Martinoli, Aleksandra Milovanović, Matej Nikšić, Paulina Polko, Milovan Pisari, Ljiljana Rogač Mijatović, Ana Stefanović, Tijana Tropin...

Tokom trajanja konferencije biće realizovana i dva okrugla stola – Vademecum: Minor Terms for Writing Urban Places Making places through security and trauma – sa učešćem međunarodnih istraživača, kao deo COST akcija 18204  i  18126.

Sva izlaganja možete pratiri uživo na Fejsbuk stranici Fakulteta dramskih umetnosti.

Program konferencije možete pogledati OVDE.

• /uploads/attachment/vest/300/cover_face.jpg