GOSTUJUĆE PREDAVANJE KATRIN BRAK NA FDU

Pozivamo Vas na gostujuće predavanje nagrađivane scenografkinje i profesorke Katrine Brak.

Mala bioskopska sala

11. okotbar u 13 časova

Katrin Brack jedna je od najznačajnijih savremenih nemačkih scenografa i kostimografa. Studirala je scenografiju na Kunstakademie Düsseldorf i od tada je radila za niz renomiranih pozorišta na nemačkom govornom području. Od 2009. je profesor scenografije na Akademiji likovnih umetnosti u Münchenu. Njen rad karakteriše jasan, precizan likovni jezik koji najčešće traži referencu u likovnom. Brak zna kako da reduciranim sredstvima i materijalima postigne veliki i raznolik učinak. S pravom je opisana kao maksimalni minimalista. U koncepciji njenih scenografija spajaju se različite ideje. Ona traži asocijacije na pojmove i pokušava pripisati materijale određenim okolnostima. Fokus njenog rada je stvaranje željene atmosfere na pozornici. Način na koji glumci koriste scenu razvija se tokom proba; scenografija  postaje glumac u predstavi. Prema njenim rečima, scenografiji su potrebni glumci i tekstovi da bi zaživela. Brak je dobila brojne nagrade za svoje scenografije i nekoliko je puta proglašavana scenografom godine. Godine 2017. na Venecijanskom pozorišnom bijenalu nagrađena je Zlatnim lavom za životno delo.

Intervju sa Katrin Brak možete pogledati na linku: https://www.youtube.com/watch?v=qlh-0QWk3kg

Gostujuće predavanje je organizovano u okviru nastave scenografije prof. Aleksandra Denića, a njemu će prisustvovati i studenti Katrine Brak, što predstavlja značajnu priliku za umrežavanje studenata pozorišnog smera dva fakulteta.

• /uploads/attachment/vest/989/Katrin_Brak_page-0001.jpg