SVETSKI DAN RADIJA NA FDU - 13. FEBRUAR

Katedra za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture obeležava Svetski dan radija, 13. februar, tribinskim programom na FDU, kao i specijalnim programom FLUX radija pripremljenim za ovu priliku.

U nastavku je agenda događaja sa učesnicima i terminima.

Nadamo se da ćete nam se pridružiti na nekom od razgovora, a da ćete od 17h biti na adresi fluxradio.rs

Posebna zahvalnost Katedri za snimanje i dizajn zvuka u pomoći i podršci u realizaciji programa FLUX radija.

SVETSKI DAN RADIJA, 13. FEBRUAR, 13-20h, Fakultet dramskih umetnosti

10.30h, Zbornica FDU - Otvaranje, Poruka World Radio Day za 2024.

11-12h, Zbornica FDU – Radio kao medij civilnog društva – panel u saradnji sa platformom Podcast.rs

Predstavnici community medija iz Evrope predstaviće svoja višedecenijska iskustva u vođenju medija zajednice. Prisutni će imati priliku da čuju o međunarodnim praksama za medije civilnog društva.

Sabine Fratzke (Radio FreeFM, Ulm),

Akos Cserhati (Civil Radio, Budimpešta),

Tamas Jamrisko (Radio Eper, Budimpešta),

Michael Diesenreither (Radio FRO, Linc).

Moderator: David Kemeny, projekat Danube Streamwaves

12-12.30 – Pauza

12.30 – 14h, Zbornica FDU -  Budućnost radija

U digitalnom medijskom okruženju i dominantno vizuelnom savremenom društvu, radio se suočava sa novim izazovima, ali i mogućnostima. Devedesetih godina medij koji je izneo mnoge društvene i političke procese, koji se slušao zbog govornog programa i gostiju, danas je, ako je suditi po sadržaju najslušanijih radio stanica, izgubio svoju snagu, uticaj i relevantnost. Kroz razgovor sa medijskim profesionalcima istražujemo kako tehnologija menja radijski pejzaž, koje inovativne strategije produkcije i plasiranja sadržaja primenjuju radio stanice, koji su to novi poslovnimodele koji oblikuju budućnost radija i kako se prilagoditi, napredovati I angažovati radio i audio publiku u digitalnom dobu.

Svetlana Đolović, RadioAparat

Slobodan Krajinović, radio 021

Ljubica Pašić, Direct Media

Goranka Jednak, RadioDays Europe

Moderatorka: Ana Martinoli, FDU

14-14.30 Pauza

15-17h, Zbornica FDU – Radio i podkast

Prognoze medijske industrije najavljuju da podkast kao format postaje mainstream u 2024. godini. Kako radio i podkast sadržaji nastavljaju da se razvijaju i ukrštaju, razumevanje simbiotske veze između ova dva medija postaje sve važnije. Kroz  saradnju, inovacije i strategije usmerene na sadržaj, ali i publiku, radio producenti i podkasteri podjednako mogu da iskoriste moć zvuka da se snažno povežu sa publikom i oblikuju budućnost potrošnje audio sadržaja.

Šta su sličnosti, a šta razlike radija i podkasta, kada je reč o očekivanjima i navikama publike, strategijama kreiranja sadržaja i monetizaciji – samo su neka od pitanja koja postavlja ovaj panel.

Stefan Marković, CINS

Jovana Tripunović, Podcast.rs

Jelisaveta Miletić i Viktor Marković, NjuzNet

Pavle Zlatić, USAID/Mediji.Inovacije