Međunarodna radionica o umrežavanju na FDU krajem septembra

Snažnije periferije: Južna koalicija je projekat kojim želimo da otvorimo dijalog, ispitamo i raspravimo pojmove “jug” i “periferija” s društveno-političkog i kulturološkog aspekta, kroz različite saradničke i umetničke strategije i aktivnosti jačanja organizacionih kapaciteta. Cilj projekta je promisliti pitanje identiteta kroz kulturu i kulturološke razlike, te preispitati dominantne modele kulturne politike na jugu Evrope.

Južna koalicija je neformalna mreža jedanaest umetničkih organizacija/organizacija nezavisne kulture i tri istraživačke institucije iz 10 evropskih zemalja. Osim FDU, fakulteti i univerziteti uključeni u mrežu su Univerzitet u Barseloni i Institut Univerziteta u Portugalu, a saradnik projekta je i Univerzitet u Monpeljeu. Mreža povezuje lokalne kulturne prakse i želi da prevaziđe izolaciju i marginalizaciju pojedinih inicijativa, kao i da osnaži i podstakne razvoj kapaciteta i veština umetnika, kulturnih profesionalaca i publike.

Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije kroz program "Kreativna Evropa", a uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije. Sa ukupnim budžetom preko tri miliona evra, Južna koalicija obuhvata organizacije i institucije iz Portugala, Španije, Srbije, Grčke, Mađarske, Hrvatske, Rumunije, Slovenije, Italije i Francuske.

Naučna saradnica Ksenija Marković Božović i istraživačica saradnica Tatjana Nikolić, zaposlene na Institutu za pozorište, film, radio i televiziju na Fakultetu dramskih umetnosti, učestvovale su na trećem sastanku partnera u Zagrebu u julu 2021. godine u organizaciji zagrebačkog Pogona, kao i na radionici "Primena alata za istraživanje publike" koju su vodile kolege sa Instituta Univerziteta u Lisabonu.

Od 27. septembra do 1. oktobra na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu u hibridnom formatu (kombinovano uživo i onlajn) održaće se četvrti sastanak partnera i radionica koja će se baviti  prevazilaženjem problema i prepreka u umrežavanju kulturnih i umetničkih organizacija i uticajem koji mreže imaju na kulturno i društveno okruženje.

Radionicu će voditi dr Milena Dragićević Šešić, profesorka emerita Univerziteta umetnosti, a na osnovu sprovedenog pilot istraživanja o potrebama i preprekama u povezivanju i umrežavanju umetničkih i pozorišnih organizacija na jugu Evrope. U okviru programa održaće se tri predavanja stručnjaka iz različitih delova sveta, a sve na temu povezivanja, umrežavanja, kolaboracije, razmene, te održivosti i zagovaranja u tom kontekstu.

Predavanja će održati: Majk van Gran, predsednik Afričke mreže za kulturnu politiku i profesor drame na Univerzitetu u Kejp Taunu, dr Hristos Karas, izvršni direktor Onazis Fondacije, i Marijana Cvetković, koosnivačica Stanice Servisa za savremeni ples i Nomad Dens Akademije, regionalne platforme za savremene izvođačke umetnosti na Balkanu.

Planirano je prisustvo 30 stručnjaka prvenstveno iz oblasti pozorišta, scenskih i izvođačkih umetnosti i drugih polja kulture i umetnosti koji su članovi različitih svetskih i evropskih ali i lokalnih mreža, koji će međusobno deliti svoja znanja i iskustva na navedene teme.

Zamišljeno je da radionica pomogne međusobnom razumevanju potreba partnera iz ove koalicije, kao i strateškom prevazilaženju izolacije u budućnosti, razmeni informacija, te internacionalizaciji radova, projekata, inicijativa i karijera umetnika i kulturnih profesionalaca koji će učestvovati.

Događaj neće biti otvoren za širu javnost, a realizuje ga projektni tim na čelu sa profesorkom emeritom dr Milenom Dragićević Šešić: dr Ksenija Marković Božović, naučna saradnica, asistentkinja dr Jovana Karaulić i Tatjana Nikolić, istraživačica saradnica.

Slike

  • /uploads/attachment/vest/484/stronger_peripheries_cor__1_.png